Szerintem, ha őszinte akarok lenni magammal, akkor az első élményem ezzel az anyaggal kapcsolatban az, hogy ” Húúú, de jó pihe-puha! ” 🙂 (Úgy emlékszem, az egy takaró volt, amivel találkoztam. ) A következő lépés az volt, amikor a méteráru bolt legfelső polcán megjelentek ezek az óriási gurigák…. 🙂
A hurkolt kelmék közé soroljuk. Ezek olyanok, amik úgy készülnek , hogy a kézi kötés mechanikáját utánozva, gépi automatizált technikát alkalmaznak. A hurkolás miatt ez rugalmasabb, mint a szövött anyag, mert lazább a szerkezete. A viselete is komfortosabb érzetet ad.
Ezzel a technikával készül a bébiplüss is. Korábban talán ez volt az első elterjedt puha anyag. Ez tartalmaz természetes szálat is. ( sajnos ez az árában is meglátszik. ) Ezzel együtt ezek nagyon szép, és tartós anyagok. Meg kell említeni még a polár és termo anyagokat is, amikkel leginkább pulóverek formájában találkoztunk. Mindegyikben azonos a puha felület, a sima, meleg tapintás. De mi most maradjunk a wellsoftnál!
Készíthetünk belőle nagyon sok dolgot. Köntösöket például, hiszen nagyon kellemes viselet. De természetesen más ruhadarabokat is. Sapkát, sálat, pulóvereket….. Baba ruhákat is. Ezzel kapcsolatban már csak a személyes véleményem említeném, hogy nagyon szépek, de mesterséges szálakból vannak. Ezért a bébi ruháknál körültekintően alkalmazzuk!
Tökéletes még takarónak, plédnek, díszpárnáknak.
Ezt az anyagot nem avatom be varrás előtt. Két okból. Nincs benne természetes szál, tehát biztosan nem fog összemenni. Másrészt pedig a szegetlen szélekből bomlik a szösz!
Olvastad a műszőrme varrásáról írt bejegyzésemet? Azért kérdezem, mert a szabás, és varrás nagyon hasonló. Ami miatt fontos eltérések vannak, hogy a műszőrme alapja lehet szövött, vagy hurkolt kelme, amire rádolgozzák az egyik oldalon a szőrmék jellegét utánzó szálakat. Tehát a műszőrménél nem egyforma a szín, és fonák oldal. A wellsoft ezzel ellentétben mindkét oldalán azonos, hurkolt technikával készült kelme.
Ahogy már korábban említettem, ezek rugalmas anyagok, teljesen felesleges vasalni! Ha mégis valamiért ragaszkodsz hozzá, akkor én a helyedben csak fonák oldalról, és nagyon alacsony hőfokkal vasalnám. Vagy csak gőzölném, pár cm távolságból!
A varrásra használt terület, és a ruhadarab tisztítása a bolyhok szempontjából csak azután érdemes, ha már minden szegett szélet eldolgoztál. Jöhet a porszívó! Illetve a varrógép tisztításáról se feledkezz meg, mert a szöszök eltömíthetik az anyagtovábbító fogazatát, illetve a tűlemez alatti részeket.
A kész ruhadarabot rázd ki, nyugodtan moshatod is, szegés után már nem fog szöszözni!
Remélem sikerült egy kis plusz információval szolgálnom ezekről a gyönyörű anyagokról! Köszönöm, ha megosztod!
Ha pedig nem szeretnél lemaradni a megjelenő új bejegyzésekről, akkor a képernyő jobb oldalán kövesd a blogot!
Források:
Képek: Bella méteráru, Kaposvár
Fontos információ. Köszönjük.
🙂 Ennek örülök! Nagyon szívesen!
Köszönöm a mindig nekem èrtèkes ès hasznos információkat tanácsokat.
🙂 Örülök, ha tetszett! Köszi!