Hogyan másold ki a szabásmintát?

0 4 Comments

Kacérkodsz a gondolattal, hogy kész ruhát varrj? Tetszik egy blúz, már „csak” a szabásminta hiányzik…. Nézzük lépésről lépésre haladva…

A piacon legnépszerűbb BURDA újság lesz a segítségemre.

A magazin közepén találsz egy mérettáblázatot.

szabásminta kimásolása 1

Akár segítséggel, akár egyedül veszed le a méreteidet, a táblázat alapján könnyen behatárolhatod, hogy melyik méretre lesz szükséged. Ha több méret közé esik a Tiéd, akkor a legjellemzőbb alapján kell döntened. Mondjuk egy blúznál sokkal fontosabb a mellbőség, mint az ujja hossza. Mert az ujja hosszát könnyebb módosítani. Ugyanez a helyzet a csípő bőséggel és nadrág hosszal is.

A következő lépés, hogy a színes képek alapján választott ruha leírását megkeresd. Itt először egy úgynevezett modellrajzot találsz.

szabásminta kimásolása 2

A név melletti pöttyök azt jelzik, hogy milyen bonyolult megvarrni az adott ruhát. Látod felsorolva, hogy milyen méretekben találod meg a szabásmintáját a felsőnek. (34-42) Valamint azt is megtudod, hogy ez a modell két variációban készülhet, illetve hogy melyikhez mennyi anyag kell. Akár mindkettőt megvarrhatod. 🙂

A következő kis rajz nagyon fontos! Ezen vannak az igazán lényeges információk.

  • Melyik szabásmintaívről kell másolnod?  D
  • Milyen színjelzést kell követned? Zöld
  • A Te választott méreted melyik vonaltípus jelöli? – – – – —– – – – – —–
  • Hány db és milyen alkatrészt kell kimásolnod? 21 és 22

szabásminta kimásolása 3

Ha még nincs rutinod a szabásban, akkor a Burda ebben is segítséget nyújt. Készítenek mindig ábrát a legideálisabb felfektetési lehetőségekről. Méretekre lebontva. szabásminta kimásolása 4

Ha kész vagy az előkészületekkel, akkor jöhet a tényleges munka. 🙂 Az újság közepéből ki kell venned az összehajtogatott szabásminta íveket.

 

Ha a kapcsokat csak széthajtogatod, akkor az ívek se sérülnek, és az újság lapjai sem esnek szét. Miután kivetted a mellékletet középről, kiterítve egy kb 150 x 120 cm-es, elég gyűrött papírt kapsz. Ez négy részre tagolódik. A – B – C – D

szabásminta kimásolása 8

A hajtás közepén jelzi, hogy hol vágd szét. Persze nem kötelező, de egyszerűbb vele úgy dolgozni a továbbiakban.

Praktikus tanács, hogy amennyiben nagyon gyűrött a papír, vagy nagyon részletes, pici darabokból álló mintát kell kimásolnod, akkor érdemes kivasalni a szabásminta ívet, mielőtt elkezdesz vele dolgozni. Nem forró vasalóval! A langyos is bőven elég, a papír szépen kisimul.

A következő mozzanat kicsit olyan, mint a térképolvasás.

  • A lap szélén meg kell keresned a kimásolandó rajz számát. A képek a (zöld) 21-es alkatrészről készültek.
  • A lap szélétől befelé haladva az íven meg fogod szintén találni a másik zöld 21-est.
  • Végül kiválasztod a méretednek megfelelő vonalat, és azt kezded el kimásolni.

     

Mivel eltérő modellek vannak, ezért figyelned kell, hogy Te melyiket másolod! Jelen esetben én az A variációt, így nem kell a nyilak mentén a meghosszabbítást figyelembe vennem.szabásminta kimásolása 11

A másoláshoz írószerben kapható skicc pausz papírt használok. De ha ez nincs, akkor sima sütőpapír is megfelel a célra! Lényeg, hogy annyira átlátszó legyen, hogy biztosan követni tudd a vonalakat.

Minden jelölést át kell másolnod!

Az illesztési pontokat, derékvonalat, minden olyan kis részletet, ami szerepel az alkatrészlistán a legelső rajzon ( ahol megadja a másolás helyét, D ív, zöld kontúr)

Jelen esetben nincs a rajzon szálirány. Azért, mert a szabás során hajtott szélhez tesszük az anyagot, ebből adódik a szálirány. Elfogadható, ha nincs külön jelölve. Viszont ha van mellvarrás, szűkítők, hajtások, stb…. ezeket mindig pontosan jelölnöd kell!

Ha végeztél, már csak egy dolgod marad hátra, hogy a vonalak mentén szépen kivágd a majdan kiszabandó kész szabásmintádat!

szabásminta kimásolása 17

Remélem, így már nem tűnik olyan bonyolultnak! Érdemes egy könnyebbel kezdeni, mint pl ez a bemutatott darab, aztán ha már több rutinod meg önbizalmad van, akkor lehet bonyolultabb modelleket választani!

Sok sikert kívánok!

Ha tetszett a bejegyzésem, köszönöm hogy megosztod! 🙂

Forrás: BURDA magazin, 2013 januári szám.




Categories:

4 thoughts on “Hogyan másold ki a szabásmintát?”

  1. Eszter szerint:

    Sziasztok, köszönjük, nagyon érthető a leírás! Egy dolgot hiányolok csupán – mert aki kezdő könnyen elronthatja-: a szabásmintát követően az anyagon még erre rá kell hagyni a varrás szélességet. Ezt lehet érdemes lenne kihangsúlyozni valahol a leírásban. Üdvözlettel: Eszter

    1. admin szerint:

      Köszönöm az észrevételt! Azért nem említettem, mert ez a bejegyzés kifejezettem csak a szabásminta kimásolásáról szól. A felfektetés, és a konkrét szabás egy következő szakasz. Krisztina

  2. Zsófi szerint:

    Nekem még egy dolog jutott eszembe: én rá szoktam írni, hogy melyik lapszám, melyik modell, melyik alkatrész. Ha az ember elteszi, később könnyebb visszakeresni.

    1. admin szerint:

      Igen. Jogos. Az már a szabásminták „utóélete”. 😊

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük