Ha legáltalánosabban akarunk fogalmazni, akkor a steppelés egy olyan alaptechnika, amivel anyagrétegeket dolgozunk egymáshoz.
Ez a művelet leginkább bélésanyagok rögzítésére szolgál.
Amikor nagyanyáink steppelt tollpaplanjáról beszélünk, akkor az a lényeg, hogy a két anyagréteg közé kisebb rekeszeket hozzunk létre, hogy a toll egyenletesen elosztva maradjon az egész paplan belsejében. Ne csomósodjon egy helyre.
Ha régi, idős szabó mesterek, vagy a mai kor méregdrága öltönyeit megnézzük, abban steppelt bélést találunk. A puha külső szövet alá bedolgoznak egy erősebb, merevebb vászon / közbélés réteget, hogy az öltöny tartása megfelelő legyen.
A technika előrehaladtával már olyan bélésanyagok vannak, amikkel egyszerűen dolgozva, kellemes, és praktikus viseleteket hozhatunk létre.
Nézzünk erre most két példát! A bemutatáshoz két kis maradék farmer anyagból szabott makettet használok.
A bélést rögzíthetjük csak a bélelendő anyagra, vagy két réteg közé .
Én mindig felrajzolom a mintát az anyagra. Ha nincs kellő gyakorlatod, Neked is ezt ajánlom! Könnyebb a vonalon haladni, és így tartani a sablont.
A rajzoláshoz száraz, késsel kiélezett, maradék szappant ajánlok! Ez nem hagy nyomot az anyagban, kicsit fénylik, így nagyon halványan is látszik. Sokszor mire végzek, a géptalp, és a kezem nyomán már el is tűnik a jelölés, de ha nem, akkor egy langyos vasalóval simán megoldható ez a probléma. Arról már nem is beszélve, hogy a mosásnál egyértelműen minden szappan maradék kitisztul az anyagból.
Varrás előtt én rögzíteni szoktam a rétegeket. Nem sok helyen, hogy ne legyen agyonszurkálva az anyag, de mégse mozogjon el a gép alatt.
Aztán már csak varrni kell. 🙂
Ahogy a képeken is látszik, igazán nem bonyolult a műveletsor!
Az egy oldalon steppelt:
Illetve a két anyag között steppelt változat:
Azt azért meg kell említeni, hogy a steppelés nem csak praktikus, hanem díszítő célzattal is lehet használni! Csak a fantáziád szab határt, hogy a színeket és a formákat variálva milyen felületeket hozol létre!
Amennyiben tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod! 🙂
Ha a képernyő jobb oldalán jelentkezel a blog követésére, akkor akár nyerhetsz is! De a friss bejegyzéseket mindenképp azonnal megkapod!
Nekem kicsit összegyűrte az anyagot, alul és felül is. A talpnyomással lehetett a gond?
Igen, valószínű. Vagy az anyagtovábbító nem viszi egyenletesen az anyagot.
Szia! Hogyan lehet nagy méretű anyagot például takarót gép alátenni, ha steppelni szeretném. Van erre valamilyen trükk? Köszönöm! 😉