Gumicérna használata… A gumicérna olyan furcsán hangzik először… Talán egy kicsit félsz is tőle, mert fogalmad nincs, hogy hogyan kell alkalmazni….
Bevallom töredelmesen, én is így voltam vele. Sőt! 🙂 Gumit maximum derékba használtam, de ott is csak behúzva, hogy még véletlen se kelljen rávarrnom. …. Atóta eltelt pár év, és elkészült pár holmi.
Visszatérve a gumicérnára….
Valójában egy cérna bevonatú gumiszál. A rugalmasságát a nagyon vékony gumi, színét pedig a gumit körbetekerő cérna színe adja. 🙂 Nekem fekete, meg fehér van, de ma már akár a neten, akár kézimunka, vagy hobbi boltokban több színben elérhető. Mivel több réteg, ezért vastagabb is, mint a normál varrócérna. De ettől még varrható varrógéppel! Mindjárt azt is megmutatom, hogy hogyan! 🙂
Egy időben kevésbé volt elterjed a gumírozott viselet, de mostanában újra előkerül. Nem véletlen, azt hiszem. Mivel kényelmes, praktikus, és igen dekoratív ruhadarabokat tudunk varrni a segítségével. Arról már nem is beszélve, hogy egy kis gyakorlás után rá fogsz jönni, hogy mennyire egyszerű ruhát vagy dekorációt készíteni ezzel a technikával!
Szükséged lesz egy guriga gumicérnára, és egy tetszőleges gépi varrócérnára. A varrócérna lesz a felső szál, így abból olyat válassz, ami színben passzol a ruhához! A gumicérna kerül az alsó szál helyére.
A felső szállal a megszokott módon fűzd be a gépet!
Az orsóra kézzel tekerd fel a gumicérnát! Nem kell túl lazán, de arra figyelj, hogy ne is feszítsd meg!
Az orsót helyezd be az orsótokba! A bobin (orsótok) oldalán van egy kis csavar. Ezzel tudod szabályozni az alsó szál feszességét.
Lazíts ezen a kis csavaron annyira, hogy a gumicérnát könnyedén ki tudd vezetni a megszokott módon!
Ezután tedd be az orsótokot a helyére, és a felső szál segítségével húzd fel az alsó szálat is!
Állítsd a gépet egyszerű, egyenes öltéstípusra, és nem túl apró öltéstávolságra!
A tű minőségére is figyelni kell! Mivel többnyire a gumírozást könnyű anyagokon végezzük, nem kell vastag tű. ( Tudom, hogy a gumicérna vastagabb, de a textílián a vastag tű nagyobb roncsolást végezne. ) Figyelj, hogy a tű hegye ne legyen sérült!
Minden varrás kezdeténél fontos a gép bevarrása! Itt különösen igaz, hogy készíts próba varratot! Ha nem vagy megelégedve a látvánnyal ( túl szoros, vagy túl laza ), akkor az orsótok oldalán még állíts a csavaron! Ezzel tudod a gumírozás mértékét változtatni.
Ha minden ok, akkor kezdhetsz varrni! 🙂
A gumicérnával való munka során, mindig az anyag színoldala felől varrunk. A gumírozás így mindig a fonák oldalra kerül.
A sorok elején és végén ugyanúgy elerősítünk, mint a rendes varrás esetén.
Varrhatsz egy sort is. Ezt általában a szélek fodrozásánál használjuk. Csuklón, nyakkör esetén, vagy a rövid ujj díszítésére.
Ha több sorban varrsz, akkor nagyon látványos hatást érhetsz el.
Mivel a színoldalon dolgozunk, a jelölés elég nehézkes. Vagy illanó jelölőt hasznáj, vagy próbálj szemmértékre varrni.!
Praktikus lehet, hogy az első sort a varrógép tűlemezén lévő jelölések segítségével adott távolságra varrod az anyag szélétől….
Ez most csak egy minta anyag, ezért nem olyan látványos. De egy sor varrásképe valahogy így fog kinézni:
…. A további sorokat pedig az első sortól talpszélesen. Így nem kell jelölnöd az anyag színoldalára.
A színoldal, és a gumicérna képe a fonák oldalon:
Ez a technika vékony, könnyű, lágy eséső anyagok esetében mutat szépen. A vastag textíliát nehezen húzná össze a gumiszál, és a felszín se lenne olyan látványos.
Minden kétszálas varrógéppel tudsz ilyet varrni. Esetleg előfordulhat, hogy típustól függően másképp találod az orsótokon lévő csavart, amivel lazítani tudsz. Azon a gépemen, például, amiben az orsótok vízszintesen van a tűlemez alatt, ott a tűlemezt is fel kell vennem, és a műanyag tokban lévő orsótok oldalán tudok állítani.
Visszatérve a színválasztékra! Mivel a gumicérna mindig a ruha fonákoldalára kerül, ezért nem akkora gond, ha színben nem passzol teljesen a textilhez. Próbálj megközelítő árnyalatot választani!
Több bejegyzés fellelhető a neten a gumírozással kapcsolatban. Említik smokkolás néven is. Ez gondolom tájegységenként eltérő lehet, mert felénk nem nagyon használják.
A gumicérnát kézi varráshoz is használhatod! Szép lesz a ráncolás tőle.
Mit gondolsz? Kipróbálnád? Nézz be a webáruházba! 🙂 Kattints a képre!
Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, hogy megosztod!
Szeretnél a jövőben értesülni a frissen megjelenő bejegyzésekről? Add meg az e-mail címed, ahova az értesítéseket kéred! A képernyő jobb oldalán megtalálod a ” Kövesd a blogot” mezőt! Tudtad, hogy ajándékcsomagot is nyerhetsz vele? 🙂
Nagyon örülök, hogy a gumicérna a mai téma eddig nem mertem kipróbálni de ezután már én is bátran dolgozok vele köszönöm
Örülök neki! Csak egy kis gyakorlás kell hozzá, és biztosan menni fog! 🙂
Valóban, egyszerű dolognak tűnik. Köszönöm, hogy ezzel közelebb került hozzám a technika alkalmazásának ehetősége! További sok sikert és jó egészséget kívánok!
Köszönöm! Viszont! 🙂