Kiindulásnak készítettem egy kis makettet. Szokás szerint. 🙂
Viszont most a korábbiaktól eltérve, az elején írnék egy kis összefoglalót.
A nyakkör szegése ferdepánttal több módon történhet. Meg is mutatok két variációt.
A különbség annyi a kettő között, hogy az egyiknél előre összevarrjuk a ferdepánt végeit, és így varrjuk fel a nyakkörre. A másik variációban viszont a ferdepánttal szabadon dolgozunk. Mindkét esetben lehet a pánt hosszával is módosítani, az még több variációs lehetőség. 🙂
Én hosszú évek óta úgy csinálom, hogy előre összevarrom a pántot. Így szebb lesz szerintem a ferdepánt eldolgozása.
Első lépésként megmérem a nyakkör hosszát. Ebből indulok ki. Két módszert látsz a képeken, mindegyik jó. 🙂 Mivel ez egy kis méretű modell, 35 cm a nyakkör.
A ferdepánt végeit összevarrom, egy zárt kört alkotva. A képeken láthatod, ahogy a színt színoldallal összeforgatva, merőlegesen egymásra téve varrtam össze a pántot. A kész kör valamivel rövidebb legyen, mint a nyakkör hossza! Mennyivel? Kis kerületnél elég az is, ha csak egy picivel rövidebb, de mondjuk egy 60 cm-es nyakkörnél ez már meghaladhatja az 1 cm-t.
Színt színoldalra fordítva gombostűzöm fel a ferdepántot a nyakkörre.
Itt látszik, hogy a nyakkör bővebb kicsit, mint a ferdepánt. Ezért az anyagot be kell tartani. Tehát picit hullámos lesz, mivel anyagtöbblet van. Ennek az a gyakorlati haszna, hogy a nyakkör a szegés után szépen összezár, mivel a szűkebb ferdepánt összefogja. Itt említeném meg, amit az elején írtam, hogy lehet a ferdepánt hosszával is variálni…. Ha bővebbre hagyom, akkor is fel tudom varrni, de szerintem nem szép, ha “eláll” a nyakkör a szegés után.
Felvarrom a pántot a már tanult módon. Majd a visszahajtást is gombostűzöm.
Az utolsó varrás a színoldalról lesz. Igyekszem egyenletesen varrni. Ha sikerül, akkor a pánt mellett. De úgy is tökéletes, ha a pánt szélén varrok. Csak egyforma legyen körben mindenhol!
Ha körbe varrtam, akkor már csak le kell vasalni, és kész is van. Látszik, hogy a szegés szépen összetartja a nyakkört. Egy picit talán még szűk is lett. Ezt abból látni, hogy kicsit hullámos az anyag. Viszont a ferdepánt még nyúlni fog, és a mosások, vasalások során ez majd szépen össze igazodik.
Végigfotóztam a másik változatot is. Ebben az esetben nem varrom össze készre a nyakkör szegésére szánt ferdepántot, hanem csak összefogom a nyakkörrel, és felvarrom.
Úgy kezdem, hogy visszahajtom a pántot, majd körbe varrom. Így a végén a színoldalon nem lesz szegetlen szél.
Látszik a képeken, hogy most azonos a ferdepánt és a nyakkör hossza, szépen fekszik egymáson a két anyagréteg.
Természetesen ezt is visszahajtom, rögzítem, és végig varrom.
Ez a változat így néz ki, amikor elkészül. Vasalás előtt, és vasalás után. Ami itt most lényeges, hogy látszik, hogy ebben az esetben “szétterül” a nyakkör. … és ez a majdani használat során még csak rosszabb lesz!
Most is megemlíteném, hogy a pánt hosszával lehet variálni! Megteheted, hogy ha szűkebb nyakkört szeretnél a végén, akkor felvarrás során egy picit, egyenletesen nyújtod a ferdepántot, vagy betartod a gép alatt a nyakkör anyagát. De ha nincs ebben még gyakorlatod, akkor szerintem kezdésnek ne ezt a módszert válaszd!
Tehát elkészült mindkét variáció. A képen jól látszik a különbség.
Köszönöm, ha tetszett, és megosztod!
Ha pedig a jövőben szeretnél értesülni a megjelenő friss bejegyzésekről, akkor a képernyő jobb oldalán kövesd a blogot! Ne feledd, mostantól nyerhetsz is vele! 🙂
Szia! Nekem is mindig eláll a nyakkőr, van hogy többször is elbontom. Ez egy hasznos tanács, köszönöm.
🙂 Örülök neki! Szívesen! Nekem ez jött be.
Nagyon hasznosak a videók! Én csak hobbivarró vagyok, nagyon sokat tanulok belőlük Köszönöm!
Köszönöm! Örülök neki!
Inádom a cikkeidet!
Nagyon hasznos mindegyik!
Egy kincs vagy!?
Köszi! 🙂