PUL anyag… Őszintén bevallom, hogy az első találkozásom a PUL anyaggal akkor történt, amikor az egyik kedves tanítványom megkérdezte tőlem, hogy tudom-e, hogy a városban hol lehet ilyet kapni?… Aztán mivel nem is hallottam még ezt a nevet, mosolyogva nyugtáztuk, hogy látszik, hogy az én gyerekeim már nem picik. 🙂
Később újra előkerült, és a beszélgetésünk alapján kezdett érdekelni a dolog. Így kicsit nyomoztam a témában. Több weboldalról szedtem össze az információkat, de sajnos nem mindig egyértelmű a leírás, vagy inkább azt mondom, hogy vannak olyan adatok, paraméterek, amik forrásonként eltérőek.
A PUL anyag egyre népszerűbb. Eredetileg a kórházi gyakorlatban használt termékek továbbfejlesztéséből alakult ki, illetve terjedt át háztartási, ruhaipari területekre. A mosható pelenkák, mosható egészségügyi betétek elterjedésével indult hódító útjára az anyag! Ezért azok a hölgyek, kismamák találkoznak/találkoztak vele első körben, akik fogékonyak a környezetbarátabb megoldások használatára.
Az elnevezés egy mozaikszó. PUL – Polyurethane laminated. Az alapja egy 100 % poliészter kelme, erre laminálnak egy poliuretán réteget. Ettől lesz vízálló, és a speciális eljárásnak köszönhetően légáteresztő az anyag. Tehát ez az anyag nem attól környezetbarát, mert természetes összetevőket tartalmaz! Hanem azért, mert többször felhasználható, így kevesebb hulladékot termelünk! Nem kell magas hőfokon mosni, így energia is kevesebb fogy! Magas hőmérsékleten ( 90 fok vagy az felett ) nem is ajánlott, mert roncsolódik az anyag szerkezete, így a felhasználási tulajdonságai is! Amitől még környezetbarát lesz, az a mosási kezelés. Nem ajánlott az öblítő, a fehérítő, és az oldószer használata!
Ez a textília eredetileg nem étkezési célokra készült, és találtam olyan forrást is, amelyik megemlíti, hogy jelenleg még nem vizsgálták az anyagot élelmiszer-biztonsági szempontból. Persze ma már elfogadott dolog, hogy élelmiszereket műanyag zacskókban, dobozokban tárolunk, így hát ez ellen se lehet kifogásunk. De ezt mindenkinek, saját felelősségre, magának kell eldöntenie! A környezetnek legalább azzal jót teszünk, hogy többször használható, nem rögtön kidobásra ítélt anyagot használunk! Mindenképpen azt ajánlom, hogy körültekintően alkalmazzátok! Ne csak az áráról, hanem az összetevőiről is kérjetek tájékoztatást a boltban, ahol vásároljátok!
Azt gondolom, hogy mindig legyünk nyitottak az új dolgokra. Egy próbát ez az anyag is mindenképp megér! Ígéretes tulajdonságai vannak. 🙂 Soha nem lehet tudni, hogy mikor lesz szükség egy vízhatlan, légáteresztő “valamire” a környezetünkben. 🙂
Ha tetszett, illetve hasznos információkat kaptál, akkor megköszönöm, ha megosztod a cikket!
Ha pedig nem szeretnél lemaradni a frissen megjelenő bejegyzésekről, akkor a képernyő jobb oldalán jelentkezz a blog követésére!
Képek, és információ: Tótágas Kreatív Hobbi és Foltvarró Bolt, Kaposvár