Ikertű… Biztosan hallottál már róla. Csak az első használat előtt ettől is félünk kicsit, pedig igazán nem kellene!
Ha vásárolni szeretnél egyet, kérheted dupla , vagy twin elnevezéssel is, tudni fogják, hogy mit szeretnél. Ennél a tűnél is vannak méretbeli variációk. A tűk vastagsága, illetve az egymástól való távolsága a meghatározó. Így természetesen egy baba pólót és egy felnőtt farmert nem kell azonos varratképpel varrnod. 🙂
Az ORGAN márkából például létezik 70/2, 80/4, vagy a még vastagabb anyagokhoz 100/6 méretben. Mindig az első szám a tű vastagsága, a második paraméter pedig a színoldalon látható párhuzamos öltések távolsága. Ha még szeretnél finomítani a dolgon, akkor rugalmas anyagokhoz akár stretch változatban is vehetsz. ( kötött, hurkolt kelmékhez )
Befűzés:
Amikor évekkel ezelőtt először csináltam, én is kicsit fenntartással kezeltem…. De ma már tudom, hogy mennyire egyszerű!
Először is a tű behelyezése teljesen azonos a sima varrótű behelyezésével, mivel ezeknek a tűknek is egy tűcombja van. A mai modern gépekbe, de talán a régi típusok többségébe is be lehet tenni az ikertűt. Ha nem vagy biztos benne, hogy a Te géped alkalmas-e erre, akkor egy kis információszerzés nem árt a tűvásárlás előtt!
A befűzést kezdjük az alsó szállal, mert azzal tényleg semmi dolgod! Mindent hagyj változatlanul! 🙂
A felső szálból kell kettőt befűznöd! Minden gépen van, vagy eredetileg is, vagy pótalkatrészként egy második cérna tartó. Mind a két helyre tegyél egy-egy cérnát. Fogd össze a két szálat, és a cérna vezetőkön egybe fogva vezesd a szálakat!
Csak az utolsó mozzanatnál kell szétválasztanod a két szálat, amikor a két tű egy-egy lyukjába befűzöd!
Varráskép:
Az ikertű használatával egy nagyon érdekes varrásképet kapunk. Ugyanis a szín és fonák oldalon nem lesz egyforma a varratod. A színoldalon a lényeg, a párhuzamos egyenes. A fonákoldalon viszont egy cikk-cakk öltés látható.
Három eltérő színű cérnát főztem be, hogy jobban lásd, hogy melyik szál hogy néz ki a varratban.
Felhasználási terület:
Az egy oldalra vasalt varrásszélességeket előfordul, hogy letűzzük. Ha dupla sorban szeretnénk a dísztűzést, akkor ideális az ikertű használata, mivel ugyanazt a szakaszt csak egyszer kell végigvarrni, és szép egyenletes varrásképet kapunk. De természetesen bárhol alkalmazhatsz dísztűzést ennek a tűnek a segítségével.
Nem csak dísztűzést készíthetünk ikertűvel, hanem rugalmasabb anyagok visszahajtott széleinek megvarrására is alkalmas. Erre egy speciális fedőző gépet használnak az iparban. Ha megnézed a boltban vásárolt pólóidat, vagy melegítő nadrágok szárát, akkor látsz ilyen varratot. színoldalon egy dupla tűzéssor, fonákoldalon pedig egy szélesebb tisztázó varrat. Persze ez a gép kicsit bonyolultabb, és ami nagyon fontos, hogy egy rugalmas varratot eredményez! De háztartási gépen az ikertű a legalkalmasabb ennek a fedőző varratnak az utánzására. Azt viszont szem előtt kell tartani, hogy, az ikertűvel készített varrat nem lesz annyira rugalmas. ( Ha picit nyújtod varrás közben az anyagot, akkor több cérna kerül a varratba, így ha nyúlik az anyag, a varrat is tovább tud nyúlni az anyaggal együtt. ) Egy szűkebb nyakkört nem ajánlatos megvarrni vele, mert fel fog pattogni a varrat.
Praktikák:
Szeretnél vásárolni? Nézz be a webáruházba! A képre kattintva több méretben is találsz!
Köszönöm, ha úgy gondolod, hogy tetszik, és megosztod a bejegyzést!
Ha pedig nem szeretnél lemaradni a frissen megjelenő írásokról, akkor a képernyő jobb oldalán jelentkezz a blog követésére! Mostantól nyerhetsz is vele! 🙂
Nekem is van a varrós fiókomban ilyen tűm. Még nem használtam. Köszönöm szépen a számomra valóban praktikus tájékoztatást. Szívesen fogadnék még ilyen praktikákat. Üdv: Edit
Kedves Edit! Köszönöm! Már több, mint 100 bejegyzés van a blogon. Érdemes nézelődni! ?
Köszönöm a korrekt infót! Most már merem használni a tűt. Nagy hasznomra lesz!
De jó! Igazán örülök neki, hogy tudtam segíteni!
Én már nagyon régen használom csak egy baj van hogy nagyon nehéz pótolni ha véletlenül eltorik.A másik dolog hogy van ezekből a tukbol is több fajta
És a rugalmas anyaghoz stretch tű kell. Ami kék végű 70/2.5 os Meg ennyit fűznék hozzá
Segítséget szeretnék kérni. Kipróbáltam az ikertűvel való varrást, de valamit biztos nem csinálok jól, mert kihagynak az öltések és a fonákoldalon is .
Valószínű a szálfeszesség beállításával van a gond!
Nagyon praktikus információk, köszönöm!