Műszőrme varrása… Találtam itthon mutatóban pár maradék műszőrmét. Bár nyilván nem ismeretlen dolog, amiről beszélünk. Ennél színesebb, mintás változatok is léteznek, természetesen. 🙂
műszőrme
A műszőrme alapja többnyire szövött vagy hurkolt textil anyag, erre dolgozzák rá az egyik oldalon a szőrmék jellegét utánzó szőrszálakból összetevődő réteget.
műszőrme szín és fonák oldala
A szőrszálak hosszúsága szerint többféle változat lehet. A rövid szálúak feldolgozása hasonlít a plüss vagy bársony anyagokhoz. A hosszú szálúakkal ennél kicsit nehezebb bánni.
műszőrme változatok, szín és fonák oldal
Nézzük a praktikákat a megmunkálással kapcsolatban:
Szabás
Mielőtt hozzáfogsz, meg kell állapítanod, hogy merre állnak a szálak, mi a bolyhosság iránya. A szálirány a szövött széllel párhuzamos. Ha ennek mentén végigsimítod, akkor egyik irányban szép sima, a másik irányban felborzolódik. Ez nagyon fontos a szabás során!
Minden darabot egy irányban kell kiszabnod ahhoz, hogy a végeredmény szép legyen!
Hosszú szálú szőrme akkor szép, ha szálak fentről lefelé simulnak.
Annyi darab mintát érdemes készítened, ahány alkatrészed van. Például 2 ujja, 2 eleje, és a háta kiterített állapotban ( nem hajtott szélhez rakva! )
A szabásmintát mindig a fonák oldalra rajzold fel!
Mindig kiterített anyagra készítsd el a felfektetést!
A szokásosnál kicsit nagyobb varrásszélességgel számolj!
Az alkatrészek kivágásához használj kisollót, vagy pengét. A lényeg, hogy csak a textil réteget vágd el, a szálakat ne! Vágás után a szálakat szépen szét lehet húzni.
Vágás mentén a szélső szálak bomlani fognak, ezért célszerű “kárpit mentes” övezetben, csukott ablaknál, ventilátortól messze szabni! 🙂 A bomlás miatt jó a nagyobb varrás szélesség.
Műszőrme varrása
Varrás előtt a kiszabott részeket színt színre fordítva gombostűzd vagy férceld össze! Ezt ne hagyd ki, mert a bolyhos, szőrmés felületek könnyebben elcsúsznak egymáson a varrás során!
A fércelésed mentén igazítsd el a szálakat!
Egyenes öltésekkel is jól varrható, így alig látszik a varrat a színoldalon! Ne használj túl kicsi öltéseket!
A bolyhozás irányában varrj, hogy a varrógéptalp ne borzolja fel a szőrmét!
70-80-as tű jó a varráshoz. Ezek a szövött vagy hurkolt textil anyagok ritkán vastagabbak, és a kisebb tű nem üt benne olyan nagy lyukat.
A szokásosnál szélesebben varrj! ( Nagyobb varrásszélességgel is szabtál! )
Varrás után az öltések alól tűvel szabadítsd ki a beszorult szálakat!
A fércelést kis darabokra vágva húzd ki, hogy ne sértsd meg a szőrszálakat!
Vasalás
A rövid szálú szőrméket ellenanyagon tudod vasalni. Ez azt jelenti, hogy egy színével felfelé fordított, saját anyagából készült vasalóalátétre helyezed. ( Ez már nem kemény felület. ) Így vasald szét a varrásokat is, illetve így rögzítsd a vasalós közbélést is.
A hosszú szálú szőrméket nem tudod vasalni. Ezért megerősítésnek bevarrt közbélést használj!
Ha mégis szükség van a nedves hőmegmunkálásra, akkor a levegőben gőzölj, vagy ruhakefét tegyél a szőrme alá! 🙂
Vasalás vagy gőzölés után figyelj, hogy minden darab megszáradjon és kihűljön, mielőtt tovább dolgozol vele!
Ha elszúrtad a vasalást, és lelapultak a szőrszálak, akkor gőzöléssel vagy felkeféléssel tudod helyrehozni. Súlyos esetben ez sajnos nem működik, ezért itt is érdemes időt szánnod a vasalási próbára!
Gombolás
A fonák és színoldal nagyon eltér, ezért gépi gomblyukat nem szoktunk varrni műszőrmébe. Kézzel sem egyszerű, nem ajánlom!
A záródás praktikusan megoldható. Kézzel varrj rá bundakapcsot. Ez olyan mint a horgas kapocs, csak annál nagyobb.
Ha elkészültél a varrással, akkor érdemes csak takarítani. Mármint a ruhadarabot. A végén rázd ki, szöszöld le. Amíg dolgozol vele, addig úgyis hullni fog belőle a szőrszál. 🙂 De ha megvarrtad, eltisztáztad, utána már nem lesz vele gond. Se használat, se mosás során!
Egy fontos dologról ne feledkezz meg! Ez pedig a varrógéped kitakarítása! A szőrszálak, könnyen szöszölődő anyagok hamarabb eltömítik az anyagtovábbító fogazatát. Ha tudod, csavarozd le a tűlemezt, és kis kefével, vagy porszívóval távolítsd el a koszt. Ellenkező esetben a következő alkalommal, amikor géphez ülsz, komoly gondjaid lehetnek! 🙂
Remélem sikerült pár hasznos pontban összeszednem, hogy mire figyelj, ha műszőrmét szeretnél varrni! Ha maradt kérdésed, akkor írj nyugodtan, ha tudok, bármiben szívesen segítek!
Ha hasznosnak találtad, kérlek oszd meg ismerőseiddel! 🙂 Köszönöm!
Ha nem szeretnél lemaradni a megjelenő bejegyzésekről, akkor jelentkezz a blog követésére! A képernyő jobb oldalán add meg az e-mail címed, ahova kéred az értesítőt!